Advising Center

Utah State University Logo

Advising Awards



Anyone affiliated with the University (i.e. deans, dept heads, faculty, professional/classified employees or students) may nominate a faculty advisor, professional advisor or advising program for an award.

Utah State University is committed to excellence in academic advising. Outstanding advisors and advising programs may receive recognition at an institutional and national level. For an overview of the advising awards or to nominate an advisor or program click the links below.

At an institutional level, an advisor may be recognized and receive a "Robins Award." The Robins Awards are named after a former student body president at Utah State University and are USU's version of the Academy Awards. USU has two categories of advising Robin's Awards: Outstanding Professional Advisor of the Year and the Outstanding Faculty Advisor of the Year. Other awards granted at Utah State include the Outstanding New Advisor and the Outstanding Advising Program awards.

Winners of the institutional awards may also be recognized at a national level by the National Academic Advising Association (NACADA). Individuals and programs that have won a Utah State advising award or a national award related to advising are listed below.


USU Advising Awards


Robins Award - Professional Advisor of the Year

2014 Mykel Beorchia - College of Natural Resources
2013 Lisa Allen - College of Agriculture and Applied Sciences
2012 Donna Minch - College of Agriculture
2011 Beth Walden - University Advising
2010 Krystin Deschamps - Office of Retention and Student Success
2009 Susan Parkinson - College of HASS Advising Center
2008 Kathy Bayn - College of Engineering
2007 Myra Cook - Computer Science
2006 Lynne Slade - College of HASS Advising Center
2005 Sally Peterson - College of HASS Advising Center
2004 Darcie Peterson - Special Education & Rehabilitation
2003 Jana Kay Lunstad - English
2002 Sylvia Robinson - Elementary Education
2001 Carol Sainsbury - Student Support Services
2000 Deborah Reece - Physics
1999 Moneice Stocker - College of Business
1998 Susan Ericksen - Family and Human Development
1997 Mary Ann Warren - Elementary Education
1996 Jennifer W. Tingey - College of HASS
1995 Maureen Wagner - College of Natural Resources
1994 Mary W. Leavitt - College of HASS
1993 Sheri N. Noble - Elementary Education
1992 Patricia O. Preston - Psychology


Robins Award - Faculty Advisor of the Year

2013 Laurie McNeill - College of Engineering
2011 Paul Wheeler - College of Engineering
2010 Shannon Browne - Sociology, Social Work & Anthropology
2009 Frank "Fee" Busby - Wildland Resources
2008 Brian Warnick - Agricultural Systems Technology and Education
2008 David Peak - Physics
2007 Terry Peak - Humanities, Arts and Social Sciences
2006 Susan Dudash - Languages, Philosophy, and Speech Communication
2005 Doran Baker - Electrical & Computer Engineering
2004 Lyle G. McNeal - Animal, Dairy and Veterinary Sciences
2003 Chris Luecke - Aquatic, Watershed and Earth Resources
2002 Mary Jo Blahna - Management and Human Resources
2001 Isela Chiu - Languages and Philosophy
2000 Noreen Schvaneveldt - Nutrition and Food Sciences
1999 Stanley D. Allen - Animal, Dairy and Veterinary Sciences
1998 E. Helen Berry - Sociology, Social Work and Anthropology
1997 H. Grant Vest - Plants, Soils, and Biometeorology
1996 Helga Van Miegroet - Forest Resources
1995 Jim Bame - Intensive English Language Institute
1994 Vicki Allan - Computer Science
1993 Gary S. Straquadine - Agricultural Systems Technology and Education
1992 Lloyd W. Bartholome - Business Information Systems and Education
1991 Ted Andra - English
1990 Thomas S. E. Hilton - Business Information Systems and Education
1989 Joseph G. Morse - Honors Program
1988 David Walker - Plants, Soils, and Biometeorology
1987 Harold Kinzer - Languages and Philosophy
1986 Chuck Lutz - Administrative Systems and Business Education
1985 Joan Bowden - Elementary Education


Outstanding New Advisor Award - Professional Advisor

2014 Kaylee Roholt - College of Agriculture
2013 Taylor Adams - College of Agriculture
2012 Paige Geslin - Huntsman School of Business
2009 Yvonne Kobe - Biology
2007 Michelle Bogdan - University Advising
2006 Megen Ralphs - University Advising
2005 Dawn Black - Elementary Education
2004 Stephanie Hamblin - University Advising and Transfer Services
2003 Susie Maughan - Elementary Education

Outstanding New Advisor Award - Faculty Advisor

2010 Matthew Sanders - Language, Philosophy and Speech Communication
2006 Keri Ryan - Civil and Environmental Engineering
2004 Dennis Welker - Biology


Outstanding Advising Program Award

2004 Student Support Services


National Advising Awards


NACADA Professional Advisor Award - Primary Role

2014 Lisa Allen – College of Agriculture
2005 Darcie Peterson - Special Education and Rehabilitation
1993 Pat Preston - Psychology
1990 Karen W. Peterson - College of Business


NACADA Professional Advisor Certificate of Merit - Primary Role

2011 Krystin Deschamps - Office of Retention and Student Success
2010 Susan Parkinson - College of HASS Advising Center
2009 Kathy E. Bayn - College of Engineering
2007 Deborah Reece - University Advising
2006 Sally Peterson - College of HASS Advising Center
2004 Jana Kay Lunstad - English
2003 Sylvia Robinson - Elementary Education
2002 Carol Sainsbury - Student Support Services
1999 Susan Ericksen - Family and Human Development
1998 Mary Ann Warren - Elementary Education
1997 Jennifer W. Tingey - College of HASS
1996 Maureen Wagner - College of Natural Resources
1995 Mary Leavitt - College of HASS
1994 Sheri Noble - Elementary Education
1987 Mona T. Higbee - Elementary Education
1986 Judith Odell-Poe - Elementary Education
1986 Kathy E. Bayn - College of Engineering


NACADA Faculty Advisor Award

2005 Lyle McNeal - Animal, Dairy and Veterinary Sciences
2000 Stan Allen - Animal, Dairy and Veterinary Sciences
1992 Ted Andra - English
1991 Thomas Hilton - Business Information Systems Education


NACADA Faculty Advisor Certificate of Merit

2011 Shannon Browne - Sociology, Social Work & Anthropology
2009 Brian Warnick - Agricultural Systems Technology and Education
2003 Mary Jo Blahna - Management and Human Resources
2002 Isela Chiu - Languages and Philosophy
2001 Noreen Schvaneveldt - Nutrition and Food Sciences
1989 Lee Ann Rawley - Intensive English Language Institute
1988 Joseph G. Morse - College of Science and Honors Program
1987 Charles Lutz - Administrative Systems and Business Education
1986 James J. Kennedy - Forest Resources
1986 Nile Meservy - Sociology, Social Work and Anthropology


NACADA Academic Advising Administrator Award

2004 Mary Leavitt - HASS Advising Center (also recipient of Gail Rola Memorial Award)


NACADA Emerging Leader Program Award

2010-2011 Steve Johnson - University Advising


NACADA New Academic Advisor Award - Primary Role

2014 Taylor Adams – College of Agriculture
2012 Amanda Adison - College of HASS Advising Center
2010 Yvonne Kobe - Biology
2007 Megen Ralphs - University Advising

NACADA New Professional Advisor Certificate of Merit - Primary Role

2011 Suzanne Anderson - Tooele Campus
2006 Dawn Black - Elementary Education
2005 Stephanie Hamblin - University Advising and Transfer Services
2004 Susie Maughan - Elementary Education


NACADA New Faculty Advisor Certificate of Merit

2011 Matt Sanders - Speech Communications
2007 Keri Ryan - Civil and Environmental Engineering
2005 Dennis Welker - Biology


NACADA Outstanding Advising Program Award

2005 Student Support Services