Office of the Executive Vice President and Provost

Utah State University Logo

Eldon J. Gardner Teacher of the Year 2015


The Eldon J. Gardner Teacher of the Year Award is given each year to recognize and emphasize excellence in teaching. Other scholarly activity such as research and publication records may become consideration in the selection process, but the main emphasis will be on teaching excellence as judged by faculty and students.

The dean is to appoint a committee with students, faculty, and administrative representation to select an outstanding teacher from the college. The Faculty Evaluation Committee then selects the "Eldon J. Gardner Teacher of the Year" from the eight college level nominees. The recipient of this award will be announced at the annual Robins Awards, and recognized at the Provost's Commencement Dinner and the Undergraduate Commencement Ceremony. The recipient recieves a $2,000 award. The remaining college Teacher of the Year nominees receive a $1,000 award.


Criteria

The following criteria for selection of the nominees are recommended:

  1. Excellence in teaching for over at least three years as supported by standard university course evaluations and letters from peers.
  2. The inclusion of other evidence of teaching excellence in addition to course evaluations and letters from peers.
  3. Responsibility for a minimum of a six-credit annual assignment including at least one undergraduate course.
  4. Evidence of creative teaching innovation.
  5. Because so many individuals are potentially deserving of the Eldon J. Gardner Teacher of the Year Award, past recipients will not be considered.

Nomination Materials

Deadline for submission: February 13, 2015.

In order to provide greater uniformity in the nomination materials provided to the Committee, the following must be prepared, with a maximum of 40 pages total length, approximately 12 pt. font. Materials must be submitted via electronic form.

  1. A 2-page statement from the candidate summarizing his or her philosophy and objectives as a teacher, and explaining how his or her pedagogy is designed to meet those objectives.
  2. A summary of evaluation scores and enrollments for courses taught the last three years. Summary information is most efficiently presented as a table, with course, year, enrollment, raw/adjusted summary scores, and percentile (if using IDEA form) and Department, College, and University comparative values (if available).
  3. Letters of support from students (maximum of 10).
  4. A letter of nomination from the department head spelling out the candidate's teaching responsibilities and influence on teaching in the department.
  5. A short CV that emphasizes teaching roles (including publications that relate to pedagogy).
  6. At least one external (peer or supervisor) observation of the teaching.
  7. A sample syllabus or excerpts from a syllabus.
  8. A short biography (2 paragraph maximum).
  9. A professional portrait.

Contact

Questions can be directed to the Office of the Executive Vice President and Provost by contacting Lauren Skousen at lauren.skousen@usu.edu or 435-797-0121.



2014 Eldon J. Gardner Recipient: David Brown


2014 College Teachers of the Year


  • College of Agriculture and Applied Sciences - Lindsey Shirley
  • Caine College of the Arts - Kathy Puzey
  • Jon M. Huntsman School of Business - Randy Simmons
  • Emma Eccles Jones College of Education & Human Services - Sarah Clark
  • College of Engineering - Oenardi Lawanto
  • College of Humanities and Social Sciences - Ko-Yin Sung
  • College of Natural Resources - Daniel MacNulty
  • College of Science - David Brown


Previous Eldon J. Gardner Teacher of the Year Recipients



Previous College Teachers of the Year Recipients

College of Agriculture and Applied Sciences

2014 Lindsey Shirley School of Applied Sciences, Technology, and Education
2013 Marlene Israelsen Department of Nutrition, Dietetics and Food Sciences
2012 Brian K. Warnick Department of Agricultural Systems Technology and Education
2011 Ralph E. Whitesides Department of Plants, Soils, and Climate
2010 Julie Wheeler Department of Agricultural Systems Technology and Education
2009 Heidi Wengreen Department of Nutrition, Dietetics, and Food Sciences
2008 Rudy Tarpley Department of Agricultural Systems Technology and Education
2007 Paul Grossl Department of Plants, Soils, and Climate
2006 Rhonda L. Miller Department of Agricultural Systems Technology and Education
2005 Janet Anderson Department of Nutrition, Dietetics, and Food Sciences
2004 Craig Aston Department of Plants, Soils, and Climate

Caine College of the Arts

2014 Kathy Puzey Department of Art and Design
2013 Michael Christiansen Department of Music
2012 Robert Winward Department of Art and Design
2011 Maureen C. Hearns Department of Music

Jon M. Huntsman School of Business

2014 Randy Simmons Department of Economics and Finance
2013 Dan Holland Management Department
2012 Benjamin M. Blau Department of Economics and Finance
2011 Frank N. Caliendo Department of Economics and Finance
2010 Jack Peterson School of Accountancy
2009 Jeffrey Doyle School of Accountancy
2008 Robert J. Mills Department of Management Information Systems
2007 Stacey Hills Department of Management
2006 Cindy Durtschi School of Accountancy
2005 Robert J. Mills Department of Management Information Systems
2004 L. Dwight Israelsen Department of Economics and Finance

Emma Eccles Jones College of Education & Human Services

2014 Sarah Clark School of Teacher Education and Leadership
2013 Julie Gast Department of Health, Physical Education and Recreation
2012 Patricia S. Moyer-Packenham School of Teacher Education and Leadership
2011 Tim A. Slocum Department of Special Education and Rehabilitation
2010 Elizabeth Fauth Department of Family, Consumer, and Human Development
2009 Kim Corbin-Lewis Department of Communicative Disorders and Deaf Education
2008 Nancy Clomb Department of Special Education and Rehabilitation
2007 Scott Bates Department of Psychology
2006 Leigh Monhardt School of Teacher Education and Leadership
2005 Carmel Collum Yarger Department of Communicative Disorders and Deaf Education
2004 Beth E. Foley Department of Communicative Disorders and Deaf Education

College of Engineering

2014 Oenardi Lawanto Department of Engineering Education
2013 Robert E. Spall Department of Mechanical and Aerospace Engineering
2012 Barton L. Smith Department of Mechanical and Aerospace Engineering
2011 Heng Ban Department of Mechanical and Aerospace Engineering
2010 David Geller Department of Mechanical and Aerospace Engineering
2009 Thomas Fronk Department of Mechanical and Aerospace Engineering
2008 Timothy Taylor Department of Biological Engineering
2007 Laurie McNeill Department of Civil and Environmental Engineering
2006 Gary Green Department of Engineering and Technology Education
2005 Jacob H. Gunther Department of Electrical and Computer Engineering
2004 Jacob H. Gunther Department of Electrical and Computer Engineering

College of Humanities and Social Sciences

2014 Ko-Yin Sung Department of Languages, Philosophy, and Speech Communication
2013 Patricia M. Gantt Department of English
2012 Brock Dethier Department of English
2011 David F. Richter Department of Languages, Philosophy, and Speech Communication
2010 Matthew Saunders
2009 Adrianne Moore Department of Theatre Arts
2008 Christine Cooper-Rompato Department of English
2007 Patricia Gantt Department of English
2006 Brock Dethier Department of English
2005 Kelli Cargile Cook Department of English
2004 John Seiter Department of Languages, Philosophy, and Speech Communication

S.J. & Jessie E. Quinney College of Natural Resources

2014 Daniel MacNulty Department of Wildland Resources
2013 David Koons Department of Wildland Resources
2012 Frank E. Busby Department of Wildland Resources
2011 Christopher A. Call Department of Wildland Resources
2010 Phaedra Budy Department of Watershed Sciences
2009 Wayne A. Wurtsbaugh Department of Watershed Sciences
2008 Michael A. White Department of Watershed Sciences
2007 Karen Mock Department of Wildland Resources
2006 John C. Malecheck Department of Wildland Resources
2005 Christopher A. Call Department of Wildland Resources
2004 Robert H. Schmidt Department of Environment and Society

College of Science

2014 David Brown Department of Mathematics and Statistics
2013 Frank J. Messina Department of Biology
2012 Claudia A. Mora Bornholdt Department of Mathematics and Statistics
2011 Tonya B. Triplett Department of Physics
2010 James Cangelosi Department of Mathematics and Statistics
2009 John Stevens Department of Mathematics and Statistics
2008 Keith Mott Department of Biology
2007 Lance Seefeldt Department of Chemistry and Biochemistry
2006 Gregory Podgorski Department of Biology
2005 Alvan C. Hengge Department of Chemsitry and Biochemistry
2004 Joseph R. Mendelson III Department of Biology