Youth Conservatory

Piano Festival 2014

For more information about the competition day click HERE 

Please email Emily Ezola at youthconservatory@gmail.com with any questions. 

COMPETITION SCHEDULE: 

Saturday April 12, 2014 USU Chase Fine Arts Center (FAC)

DIVISION # TIME REPERTOIRE
Division 1 Method Book Artist Ages 9 and Under, Room 104 1 9:27am Sunrise, Sunset
Division 1 Method Book Artist Ages 9 and Under, Room 104 2 9:30am Solfeggietto- CPE Bach
Division 1 Method Book Artist Ages 9 and Under, Room 104 3 9:33am Piano Concerto No. 1- Tchaikovsky (arr.)
Division 1 Method Book Artist Ages 9 and Under, Room 104 4 9:36am Sonatina in C- Lynes 
Division 1 Method Book Artist Ages 9 and Under, Room 104 5 9:39am Thunderheads, Tarantella- Reid
Division 1 Method Book Artist Ages 9 and Under, Room 104 6 9:42am Legend of the Buffalo, Mozart's Five Names- Faber
Division 1 Method Book Artist Ages 9 and Under, Room 104 7 9:45am King of the Land- Faber
Division 1 Method Book Artist Ages 9 and Under, Room 104 8 9:48am Surprise Symphony- Alfred
Division 1 Method Book Artist Ages 9 and Under, Room 104 9 9:51am The Piano Playin…-N. Faber, Theme from…-Faber
Division 1 Method Book Artist Ages 9 and Under, Room 104 10 9:54am Small Minuet, Folk Dance- Reid
Division 1 Method Book Artist Ages 9 and Under, Room 104 11 9:57am The Haunted Mouse, Young Hunter- Faber
Division 1 Method Book Artist Ages 9 and Under, Room 104 12 10:00am Plaisir d'Amour- Martini, Divertimento- Palmer
Division 1 Method Book Artist Ages 9 and Under, Room 104 13 10:03am Divertimento in G Major- Haydn
Division 1 Method Book Artist Ages 9 and Under, Room 104 14 10:06am Sicilienne-Bach, Scherzo- Weber
       
Division 2 Method Book Artist Ages 10-13, Room 220 1 11:00am Maple Leaf Rag- Joplin
Division 2 Method Book Artist Ages 10-13, Room 220 2 11:03am Ceremony for Peace- Faber
Division 2 Method Book Artist Ages 10-13, Room 220 3 11:06am Sailor's Song- Grieg
Division 2 Method Book Artist Ages 10-13, Room 220 4 11:09am Seagulls- Tsitsaros
Division 2 Method Book Artist Ages 10-13, Room 220 5 11:12am My Sombrero- Alfred
Division 2 Method Book Artist Ages 10-13, Room 220 6 11:15am Midnight Caper- Olson
Division 2 Method Book Artist Ages 10-13, Room 220 7 11:18am Alpine Polka & Prelude- Alfred
Division 2 Method Book Artist Ages 10-13, Room 220 8 11:21am Liebestraum- Liszt, Surfboards- Faber
Division 2 Method Book Artist Ages 10-13, Room 220 9 11:24am Fiesta- Alfred, Mysterious Story- Alfred
Division 2 Method Book Artist Ages 10-13, Room 220 10 11:27am Over the Rainbow- Arlen
Division 2 Method Book Artist Ages 10-13, Room 220 11 11:31am Vivace- Carulli, Night of the Tarantella- Faber
Division 2 Method Book Artist Ages 10-13, Room 220 12 11:34am Fiesta- Alfred, Toymaker's Dance- Alfred
Division 2 Method Book Artist Ages 10-13, Room 220 13 11:37am Maple Leaf Rag- Faber
Division 2 Method Book Artist Ages 10-13, Room 220 14 11:40am Joshua Fought in the Battle of Jericho- Faber
       
Division 3 Mini Artist Ages 9 and Under, Room 220 1 9:30am A Slow Waltz- Kabalevsky
Division 3 Mini Artist Ages 9 and Under, Room 220 2 9:33am Farewell- Burgmuller
Division 3 Mini Artist Ages 9 and Under, Room 220 3 9:36am Scherzo Op. 39 No. 12- Kabalevsky
Division 3 Mini Artist Ages 9 and Under, Room 220 4 9:39am Sonatina in C Major Op. No 1: 3- Clementi
Division 3 Mini Artist Ages 9 and Under, Room 220 5 9:42am Etude in Eb Major
Division 3 Mini Artist Ages 9 and Under, Room 220 6 9:45am Prelude No. 1- Kabalevsky
Division 3 Mini Artist Ages 9 and Under, Room 220 7 9:48am  
Division 3 Mini Artist Ages 9 and Under, Room 220 8 9:51am Jungle River Flowing- George
Division 3 Mini Artist Ages 9 and Under, Room 220 9 9:54am Sonatina- Clementi
Division 3 Mini Artist Ages 9 and Under, Room 220 10 9:57am Folk Dance- Bartok
Division 3 Mini Artist Ages 9 and Under, Room 220 11 10:00am Sonatina in C Major
Division 3 Mini Artist Ages 9 and Under, Room 220 12 10:03am The Wild Rider- Schumann
Division 3 Mini Artist Ages 9 and Under, Room 220 13 10:06am Menuet in G- Anna Magdalena Bach Notebook
Division 3 Mini Artist Ages 9 and Under, Room 220 14 10:09am Trumpet Tune- Duncombe
Division 3 Mini Artist Ages 9 and Under, Room 220 15 10:12am A Little Porcupine Op. 89 No 8- Kabalevsky
Division 3 Mini Artist Ages 9 and Under, Room 220 16 10:15am The Swing Op. 777 No. 5- Czerny
Division 3 Mini Artist Ages 9 and Under, Room 220 17 10:18am The Trumpet and the Drum Op. 89 No. 2- Kabalevsky
Division 3 Mini Artist Ages 9 and Under, Room 220 18 10:21am Dance- Gurlitt
Division 3 Mini Artist Ages 9 and Under, Room 220 19 10:24am Funny Event Op. 39 No. 7- Kabalevsky
Division 3 Mini Artist Ages 9 and Under, Room 220 20 10:27am Merry Go Round Waltz- Karp
Division 3 Mini Artist Ages 9 and Under, Room 220 21 10:30am Sonatina- Schmitt
Division 3 Mini Artist Ages 9 and Under, Room 220 22 10:33am Valse Noble- Rollin
Division 3 Mini Artist Ages 9 and Under, Room 220 23 10:36am Prelude in d minor- Bach
Division 3 Mini Artist Ages 9 and Under, Room 220 24 10:39am Winter Sonatina- Bastien
Division 3 Mini Artist Ages 9 and Under, Room 220 25 10:42am Ivan Sings- Khachaturian
       
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 1 9:00am Reverie from Scenes from Childhood- Schumann
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 2 9:03am No. 2 from Diversions Op. 23- Muczynski
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 3 9:06am Waltz in C minor- Turner
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 4 9:09am Prelude no. 2 op. 38- Kabalevsky
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 5 9:12am Prelude I- Gershwin
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 6 9:15am Gigue in G- Bach
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 7 9:18am Sonata in E Major- Scarlatti
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 8 9:21am Visions Fugitives Op. 22 No. 3- Prokofiev
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 9 9:24am Sonatina op. 13 no. 1, III- Kabalevsky
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 10 9:27am Songs Without Words op. 19 no. 3- Mendelssohn
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 11 9:30am L'orage- Burgmuller
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 12 9:33am Prelude No. 6 Op. 6- Muczynski
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 13 9:36am Sonatina in C Major op. 55 no. 3, I- Kuhlau
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 14 9:39am Puck- Grieg
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 15 9:42am Etude Op. 91 No. 18 a minor
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 16 9:45am Prelude Op. 28 No. 6- Chopin
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 17 9:48am Fable Op. 21 No. 9- Muczynski
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 18 9:51am Allemande from French Suite VI- Bach
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 19 9:54am Gigue- Bach
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 20 9:57am Sonatina Op. 39 No. 1- Lynes
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 21 10:00am The Bear- Rebikov
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 22 10:03am Fluttering Leaves Op. 147- Kolling
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 23 10:06am Five Variations on Russian Folk Song op. 51 no. 1- Kabalevsky
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 24 10:09am Arabesque Op. 100 No. 2- Burgmuller
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 25 10:12am Russian Dance-Goedicke
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 26 10:14am Lady Brittany's Ballad- Mier
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 27 10:16am Prelude in d minor- Olson
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 28 10:19am Sonatina in F Major- Beethoven
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 29 10:22am Arabesque Op. 100 No. 2- Burgmuller
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 30 10:25am The Wild Rider- Schumann
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 31 10:28am Ecossaise WoO 23- Beethoven
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 32 10:31am Ecossaise- Beethoven
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 33 10:34am Minuet- Anna Magdalena Bach Notebook
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 34 10:37am Minuet in G- Bach
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 35 10:40am Minuet 3- Anna Magdalena Bach Notebook
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 36 10:43am Czerny No. 13 Op. 299
Division 4 Mini Artist Ages 10-13, Room 222 37 10:46am Tumbling Waterfall- Goldston
       
Division 5 Mini Artist Ages 14-17, Room 220 1 9:00am Visions Fugitives no.14- Prokofiev
Division 5 Mini Artist Ages 14-17, Room 220 2 9:03am The Storm op. 109 no. 13- Burgmuller
Division 5 Mini Artist Ages 14-17, Room 220 3 9:06am Prelude Op. 11 No. 14- Scriabin
Division 5 Mini Artist Ages 14-17, Room 220 4 9:09am Sonatina in G Major op. 36 no. 2, III- Clementi
Division 5 Mini Artist Ages 14-17, Room 220 5 9:12am Sonata No. 2 Mvt. 4- Chopin
Division 5 Mini Artist Ages 14-17, Room 220 6 9:15am Prelude op. 11 no. 5- Scriabin
       
Division 7 Kevin Olson Division, Room 101 1 9:00am Blue from Impressions on Color
Division 7 Kevin Olson Division, Room 101 2 9:04am Blue from Impressions on Color
Division 7 Kevin Olson Division, Room 101 3 9:08am Blue from Impressions on Color
Division 7 Kevin Olson Division, Room 101 4 9:12am Blue from Impressions on Color
       
Division 8 Young Artist Ages 8 and Under, Room 104 1 10:20am Sonatina in C Major Op. 36 No. 1: I- Clementi
Division 8 Young Artist Ages 8 and Under, Room 104 2 10:23am Sonatina in G Op. 36 No. 2: I- Clementi
Division 8 Young Artist Ages 8 and Under, Room 104 3 10:27am Sonatina in G- Attwood
Division 8 Young Artist Ages 8 and Under, Room 104 4 10:30am Brave Knight- Moritz Vogal
Division 8 Young Artist Ages 8 and Under, Room 104 5 10:33am Dance- Kabalevsky
Division 8 Young Artist Ages 8 and Under, Room 104 6 10:36am Waltz Op. 39- Kabalevsky
Division 8 Young Artist Ages 8 and Under, Room 104 7 10:39am Melody- Schumann
Division 8 Young Artist Ages 8 and Under, Room 104 8 10:42am Shadow Box Rag - Vogt
Division 8 Young Artist Ages 8 and Under, Room 104 9 10:45am Teasing Song- Bartok
Division 8 Young Artist Ages 8 and Under, Room 104 10 10:48am Sonatina- Kabalevsky 
Division 8 Young Artist Ages 8 and Under, Room 104 11 10:51am Sonatina in G- Beethoven
       
Division 9 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 10 and Under, Room 217A 1 8:55am BLANK
Division 9 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 10 and Under, Room 217A 2 9:00am Colorful Sonatina- Faber
Division 9 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 10 and Under, Room 217A 3 9:04am Sonata XVI: I- Haydn
Division 9 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 10 and Under, Room 217A 4 9:08am The Wild Horseman- Schumann
Division 9 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 10 and Under, Room 217A 5 9:12am Sonatina Op. 36 No. 1:I- Clementi
Division 9 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 10 and Under, Room 217A 6 9:15am Gigue- Bach
Division 9 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 10 and Under, Room 217A 7 9:18am Prelude No. 2- Bach
Division 9 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 10 and Under, Room 217A 8 9:21am Sonatina- Diabelli
Division 9 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 10 and Under, Room 217A 9 9:24am Hungarian Op. 39 No. 12- MacDowell
       
Division 10 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 11-14, Kent 1 9:00am Toccata- Khachaturian
Division 10 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 11-14, Kent 2 9:06am Fur Elise WoO 59- Beethoven
Division 10 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 11-14, Kent 3 9:11am Sonata in C Major: I- Haydn
Division 10 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 11-14, Kent 4 9:15am Fur Elise- Beethoven
Division 10 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 11-14, Kent 5 9:19am Sonatina in C op. 36 no. 1- Clementi
Division 10 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 11-14, Kent 6 9:22am Invention in A minor- Bach
Division 10 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 11-14, Kent 7 9:25am Allegro Burlesco- Kuhlau
Division 10 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 11-14, Kent 8 9:28am Prelude No. 3- Gershwin
Division 10 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 11-14, Kent 9 9:31am Sonata K332- Mozart
Division 10 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 11-14, Kent 10 9:37am Prelude in C minor- Bach
Division 10 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 11-14, Kent 11 9:41am Sonata in D Major:I- Haydn
Division 10 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 11-14, Kent 12 9:46am Sonata in F Major Hob XVI 23: I- Haydn
Division 10 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 11-14, Kent 13 9:52am Sonata no. 13 op. 27 no. 1, I. Andante- Beethoven
Division 10 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 11-14, Kent 14 9:57am Rondo from Sonatina op. 20 no. 1- Kuhlau
Division 10 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 11-14, Kent 15 10:02am Canon in D-Pachelbel
Division 10 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 11-14, Kent 16 10:07am Sonata in D Major op. 4 no. 1- Clementi
Division 10 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 11-14, Kent 17 10:13am Menuet-Anna Magdalena
Division 10 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 11-14, Kent 18 10:17am Invention no. 8- Bach
Division 10 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 11-14, Kent 19 10:20am Golderbeg Variations 6,7,8,9,10- Bach
Division 10 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 11-14, Kent 20 10:27am Sonata K. 331, III. Allegro assai- Mozart
Division 10 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 11-14, Kent 21 10:37am Le Cou Cou- Daquin
       
Division 11 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 15-17, Room 201 1 11:15am Ondine- Ravel
Division 11 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 15-17, Room 201 2 11:22am Sonata op. 27 no. 14: III- Beethoven
Division 11 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 15-17, Room 201 3 11:29am Preludes 1-3- Muczynski
Division 11 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 15-17, Room 201 4 11:34am Sonata op. 31 no. 2: I- Beethoven
Division 11 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 15-17, Room 201 5 11:40am Sonata in D k. 576: I- Mozart
Division 11 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 15-17, Room 201 6 11:45am "Suggestion Diabolique" op. 4 no. 4- Prokofiev
Division 11 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 15-17, Room 201 7 11:50am Viennese Sonatina no. 1, I- Mozart
Division 11 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 15-17, Room 201 8 11:57am Goldeberg Variations Aria, 1,2,3,4,5- Bach
Division 11 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 15-17, Room 201 9 12:04pm Partita no. 1 in Bb Major op. 1, Praeludium, Allemande, Corrente- Bach
Division 11 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 15-17, Room 201 10 12:10pm Fantasy in D minor k. 397- Mozart
Division 11 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 15-17, Room 201 11 12:16pm Sonata op. 79, I- Beethoven
Division 11 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 15-17, Room 201 12 12:20pm Sonata op. 49 no. 2, Allegro- Beethoven
Division 11 Baroque/Classic/20 Century Solo Ages 15-17, Room 201 13 12:27pm Moonlight Sonata- Beethoven
       
Division 12 Romantic Solo Ages 10 and Under, Room 104 1 8:45am Valse Op. 64 No 1- Chopin
Division 12 Romantic Solo Ages 10 and Under, Room 104 2 8:48am Tarantella- Pieczonka
Division 12 Romantic Solo Ages 10 and Under, Room 104 3 8:52am Avalanche- Heller
Division 12 Romantic Solo Ages 10 and Under, Room 104 4 8:55am Nocturne in C# Minor- Chopin
Division 12 Romantic Solo Ages 10 and Under, Room 104 5 9:00am Consolation No. 3- Liszt
       
Division 13 Romantic Solo Ages 11-14, Room 217A 1 9:40am Puck op. 71 no. 3- Grieg
Division 13 Romantic Solo Ages 11-14, Room 217A 2 9:48am Polichinelle- Rachmaninoff
Division 13 Romantic Solo Ages 11-14, Room 217A 3 9:53am Waltz in a minor Op. posthumous- Chopin
Division 13 Romantic Solo Ages 11-14, Room 217A 4 9:57am Rondo Capriccioso op. 14- Mendelssohn
Division 13 Romantic Solo Ages 11-14, Room 217A 5 10:02am Sparks Op. 36 No. 6
Division 13 Romantic Solo Ages 11-14, Room 217A 6 10:07am Nocturne in C#- Chopin
Division 13 Romantic Solo Ages 11-14, Room 217A 7 10:12am Notturno, op. 54 no. 4- Grieg
Division 13 Romantic Solo Ages 11-14, Room 217A 8 10:17am German Dance in A minor- Schubert
Division 13 Romantic Solo Ages 11-14, Room 217A 9 10:20am Tarantella- Pieczonka
Division 13 Romantic Solo Ages 11-14, Room 217A 10 10:25am Impromptu Op. 90 No. 2- Schubert
Division 13 Romantic Solo Ages 11-14, Room 217A 11 10:30am Waltz in a minor- Chopin  
Division 13 Romantic Solo Ages 11-14, Room 217A 12 10:35am Impromptu in Eb- Schubert
Division 13 Romantic Solo Ages 11-14, Room 217A 13 10:40am Nocturne Op. 9 No. 1- Chopin
Division 13 Romantic Solo Ages 11-14, Room 217A 14 10:45am Scotch Poem- Macdowell
Division 13 Romantic Solo Ages 11-14, Room 217A 15 10:50am Paganini Etude No. 5 "La Chasse"- Liszt
Division 13 Romantic Solo Ages 11-14, Room 217A 16 10:55am Impromptu no.  1- Chopin
Division 13 Romantic Solo Ages 11-14, Room 217A 17 11:00am Moonlight Sonata: 1- Beethoven
Division 13 Romantic Solo Ages 11-14, Room 217A 18 11:05am Impromptu no. 1- Chopin
Division 13 Romantic Solo Ages 11-14, Room 217A 19 11:10am Ronda Alla Turca- Burgmuller
Division 13 Romantic Solo Ages 11-14, Room 217A 20 11:15am Fantasy in f# minor- Mendelssohn
Division 13 Romantic Solo Ages 11-14, Room 217A 21 11:20am Valse Op. 64 No. 2- Chopin
       
       
Division 14 Romantic Solo Ages 15-17, Room 214 1 11:10am Ballade in F Major-Chopin
Division 14 Romantic Solo Ages 15-17, Room 214 2 11:17am Op. 25 no. 7- Chopin
Division 14 Romantic Solo Ages 15-17, Room 214 3 11:23am Andaluza (Spanish Dance no. 5)- Granados
Division 14 Romantic Solo Ages 15-17, Room 214 4 11:28am Hungarian Rhapsody no. 13- Liszt
Division 14 Romantic Solo Ages 15-17, Room 214 5 11:36am Nocturne in C minor, op. 48 no. 1- Chopin
Division 14 Romantic Solo Ages 15-17, Room 214 6 11:43am Ballade no. 1- Chopin
Division 14 Romantic Solo Ages 15-17, Room 214 7 11:50am Prelude in C# minor-Rachmaninoff
Division 14 Romantic Solo Ages 15-17, Room 214 8 11:56am Drommesyn (Dream-Vision)- Grieg
Division 14 Romantic Solo Ages 15-17, Room 214 9 12:01pm "In Der Nacht" op. 12- Schumann
Division 14 Romantic Solo Ages 15-17, Room 214 10 12:08pm Rondo Capriciosso- Mendelssohn
Division 14 Romantic Solo Ages 15-17, Room 214 11 12:15pm Praeludium- Macdowell
Division 14 Romantic Solo Ages 15-17, Room 214 12 12:19pm Op. 10 no. 12 in c minor- Chopin
Division 14 Romantic Solo Ages 15-17, Room 214 13 12:22pm Etude in E Major, op. 10 no. 3- Chopin
Division 14 Romantic Solo Ages 15-17, Room 214 14 12:28pm Hungarian Rhapsody No. 4- Liszt
Division 14 Romantic Solo Ages 15-17, Room 214 15 12:35pm Waltz op. 64 no. 1- Chopin
Division 14 Romantic Solo Ages 15-17, Room 214 16 12:39pm Nocturne in c sharp minor Op. Post.- Chopin
Division 14 Romantic Solo Ages 15-17, Room 214 17 12:44pm Brahms Rhapsody op. 79 No. 2
Division 15 All Periods Solo Ages 10 and Under, Room 222 1 11:19am Tarantella- Beaumont
Division 15 All Periods Solo Ages 10 and Under, Room 222 2 11:22am Sonatina Op. 36 No. 1: I- Clementi
Division 15 All Periods Solo Ages 10 and Under, Room 222 3 11:25am Nocturne No. 21- Chopin 
Division 15 All Periods Solo Ages 10 and Under, Room 222 4 11:30am Sonatina
Division 15 All Periods Solo Ages 10 and Under, Room 222 5 11:36am Dr. Gradus ad Parnassum- Debussy
Division 15 All Periods Solo Ages 10 and Under, Room 222 6 11:40am Etude No. 6- Moszkowski
Division 15 All Periods Solo Ages 10 and Under, Room 222 7 11:44am Czardas Op. 24 No. 4- MacDowell
       
Division 16 All Periods Solo Ages 11-14, Room 201 1 9:00am Sonatina op. 13 no. 1, I- Kabalevsky
Division 16 All Periods Solo Ages 11-14, Room 201 2 9:04am Tarantella- Tcherepnin
Division 16 All Periods Solo Ages 11-14, Room 201 3 9:08am Girl With the Flaxen Hair- Debussy
Division 16 All Periods Solo Ages 11-14, Room 201 4 9:12am To a Wild Rose- Macdowell
Division 16 All Periods Solo Ages 11-14, Room 201 5 9:16am La Fille Aux Cheveux De Lin- Debussy
Division 16 All Periods Solo Ages 11-14, Room 201 6 9:20am Reverie- Debussy
Division 16 All Periods Solo Ages 11-14, Room 201 7 9:25am Etude in F- Moskowski
Division 16 All Periods Solo Ages 11-14, Room 201 8 9:28am Prelude No. 4 op. 38-Kabalevsky
Division 16 All Periods Solo Ages 11-14, Room 201 9 9:32am All of Me- Schmidt
Division 16 All Periods Solo Ages 11-14, Room 201 10 9:36am Gardens in the Rain- Debussy
Division 16 All Periods Solo Ages 11-14, Room 201 11 9:41am Arabesque- Linn
Division 16 All Periods Solo Ages 11-14, Room 201 12 9:46am Toccata- Khachaturian
Division 16 All Periods Solo Ages 11-14, Room 201 13 9:52am Waltz in Ab- Chopin
Division 16 All Periods Solo Ages 11-14, Room 201 14 10:00am Axec F- Foltermeyer
Division 16 All Periods Solo Ages 11-14, Room 201 15 10:04am Doctor Gradus ad Parnassum- Debussy
Division 16 All Periods Solo Ages 11-14, Room 201 16 10:09am Etude-Tableau in g minor op. 33 no. 8- Rachmaninoff
Division 16 All Periods Solo Ages 11-14, Room 201 17 10:14am Ocean Theme- Nagata
Division 16 All Periods Solo Ages 11-14, Room 201 18 10:18am Rondo Alla Turca from Sonata no. 11 in A Major k. 331: 3-Mozart
Division 16 All Periods Solo Ages 11-14, Room 201 19 10:23am Sonatina Op. 100- Kapustin
Division 16 All Periods Solo Ages 11-14, Room 201 20 10:27am Voiles- Debussy
Division 16 All Periods Solo Ages 11-14, Room 201 21 10:31am Gardens in the Rain- Debussy
Division 16 All Periods Solo Ages 11-14, Room 201 22 10:36am Waltz- Chopin
Division 16 All Periods Solo Ages 11-14, Room 201 23 10:42am Tarantella- Pieczonka
Division 16 All Periods Solo Ages 11-14, Room 201 24 10:46am Polonaise in g minor- Chopin
Division 16 All Periods Solo Ages 11-14, Room 201 25 10:50am Prelude No. 3- Kabalevsky
       
Division 17 All Periods Solo Ages 15-17, Room 203 1 9:00am Malaguena- Alberiz
Division 17 All Periods Solo Ages 15-17, Room 203 2 9:06am Rhapsody, op. 79 in g minor- Brahms
Division 17 All Periods Solo Ages 15-17, Room 203 3 9:13am Images I, Reflets dans l'eau- Debussy
Division 17 All Periods Solo Ages 15-17, Room 203 4 9:20am I Giorni- Einaudi
Division 17 All Periods Solo Ages 15-17, Room 203 5 9:25am Diabolic Suggestion- Prokofiev
Division 17 All Periods Solo Ages 15-17, Room 203 6 9:32am Lisle Joyeuse- Debussy
Division 17 All Periods Solo Ages 15-17, Room 203 7 9:39am Sonata op. 57 Mvt. 1- Beethoven
Division 17 All Periods Solo Ages 15-17, Room 203 8 9:46am Nocturne in Eb- Chopin
Division 17 All Periods Solo Ages 15-17, Room 203 9 9:52am Arabesque no. 1- Debussy
Division 17 All Periods Solo Ages 15-17, Room 203 10 10:00am Etude no. 3 "Embraceable You"- Gershwin/Wild
Division 17 All Periods Solo Ages 15-17, Room 203 11 10:06am Sonata op. 27 no. 2, III- Beethoven
Division 17 All Periods Solo Ages 15-17, Room 203 12 10:13am Ballade No. 3- Chopin
Division 17 All Periods Solo Ages 15-17, Room 203 13 10:21am Hungarian Rhapsody 11- Liszt
Division 17 All Periods Solo Ages 15-17, Room 203 14 10:29am Sonata No. 2 Mvt. 2- Chopin
Division 17 All Periods Solo Ages 15-17, Room 203 15 10:37am Sonata op. 5: I- Brahms
Division 17 All Periods Solo Ages 15-17, Room 203 16 10:45am Scherzo no. 3- Chopin
Division 17 All Periods Solo Ages 15-17, Room 203 17 10:53am Nocturne Op. 48, No. 1- Chopin
       
Division 18 Concerto Division Ages 11 and Under, Room 214 1 8:55am Piano Concerto No. 23:3- Mozart
Division 18 Concerto Division Ages 11 and Under, Room 214 2 9:01am Piano Concerto in C Major K249 I- Mozart
Division 18 Concerto Division Ages 11 and Under, Room 214 3 9:07am Concerto in A Major no. 23 k. 488- Mozart
Division 18 Concerto Division Ages 11 and Under, Room 214 4 9:13am Piano Concerto in C Major- Haydn
Division 18 Concerto Division Ages 11 and Under, Room 214 5 9:19am Piano Concerto in A Major K414- Mozart
Division 18 Concerto Division Ages 11 and Under, Room 214 6 9:25am Concerto in F Major: 3- Haydn
Division 18 Concerto Division Ages 11 and Under, Room 214 7 9:31am Piano Concerto in A Major K488- Mozart
Division 18 Concerto Division Ages 11 and Under, Room 214 8 9:37am Piano Concerto in C Major Finale- Haydn
Division 18 Concerto Division Ages 11 and Under, Room 214 9 9:43am Concerto no. 21 in C Major- Mozart
Division 18 Concerto Division Ages 11 and Under, Room 214 10 9:49am Concerto in C- Haydn
Division 18 Concerto Division Ages 11 and Under, Room 214 11 9:55am Piano Concerto in C Major: 3- Haydn
Division 18 Concerto Division Ages 11 and Under, Room 214 12 10:01am Concerto in F- Haydn
       
Division 19 Concerto Division Ages 11-14, Room 214 1 10:20am Piano Concerto k. 414: 1- Mozart
Division 19 Concerto Division Ages 11-14, Room 214 2 10:26am Concerto no. 23 in A Major k. 488: 3- Mozart
Division 19 Concerto Division Ages 11-14, Room 214 3 10:32am Concerto in D minor: 3- Mendelssohn
Division 19 Concerto Division Ages 11-14, Room 214 4 10:38am Concerto k. 488: 3- Mozart
Division 19 Concerto Division Ages 11-14, Room 214 5 10:44am Concerto no. 2: 3- Saint Saens
       
Division 20 Concerto Division Ages 15-17, Performance Hall 1 9:00am Concerto in g minor: III- Mendelssohn
Division 20 Concerto Division Ages 15-17, Performance Hall 2 9:08am Concerto no. 2 in d minor: II- Macdowell
Division 20 Concerto Division Ages 15-17, Performance Hall 3 9:16am Concerto No. 2- Macdowell
Division 20 Concerto Division Ages 15-17, Performance Hall 4 9:24am Concerto no. 2, I- Rachmaninoff
Division 20 Concerto Division Ages 15-17, Performance Hall 5 9:32am Concerto Bravo: I- Olson
Division 20 Concerto Division Ages 15-17, Performance Hall 6 9:40am Concerto in F minor op. 21: II- Chopin
Division 20 Concerto Division Ages 15-17, Performance Hall 7 9:48am Concerto No.1: 3- Tchaikovsky
Division 20 Concerto Division Ages 15-17, Performance Hall 8 9:56am Concert Mvt. 1- Grieg
Division 20 Concerto Division Ages 15-17, Performance Hall 9 10:04am Concerto no. 2 in g minor, op. 22: I- Saint-Saens
Division 20 Concerto Division Ages 15-17, Performance Hall 10 10:12am Hungarian Fantasy- Liszt
Division 20 Concerto Division Ages 15-17, Performance Hall 11 10:20am Piano Concerto no. 1: 3- Rachmaninoff
Division 20 Concerto Division Ages 15-17, Performance Hall 12 10:28am Concerto in A minor: 3- Grieg

NON COMPETITION SCHEDULE: (ROOM 104)

PLAYING TIME PERFORMER NAME
11:10am Brenden Nuttal
11:13am Graham Austin
11:19am Brynn Austin
11:26am Spencer Pelaez
11:33am Kaja Frome
11:37am Kaleb Frome
11:40am Feliezcia Frome
11:44am Hannah Redford
11:47am Jaxson Bradley
11:52am Luke Redford
11:55am Ashley Low
11:58am Lizzy Seyfried
12:01pm Lena Hawkins
12:05pm Cameron Hales
12:08pm Anna Li
12:11pm Alice Li
12:14pm Kaela Sava
12:17pm Rain Jiang
12:22pm Madison Hales
12:25pm Rebecca Hales
12:28pm Taya Harvey
12:32pm Josh Austin
12:35pm Esther Annawalt
12:38pm Curtis Lewis
12:41pm Nathen Lewis
12:46pm Draycin Nelson
12:49pm Ethan Zhu
12:52pm Lilly Champagne
12:55pm Claire Champagne
12:58pm Paris Craney
1:03pm Oliver Hashimoto
1:06pm Simon Hashimoto
1:09pm Lora Decker
1:12pm Autumn White
1:15pm Owen Harps
1:18pm Hailey Ramen
1:21pm River White
1:24pm Lilian Harps
1:27pm Ty Jepsen
1:30pm Ella Jepsen
1:33pm Clay Jepsen
1:36pm Claire Jepsen
1:39pm Sam Jepsen
1:42pm Noelani Hadfield
1:45pm Sydnee Beck
1:49pm Tanner Bone
1:51pm  
2:01pm Jeffrey  Gilbert

NON COMPETITION SCHEDULE: (ROOM 203)

PLAYING TIME PERFORMER NAME
11:10am Camellia Yuan
11:17am Abbey Erickson and Danielle Jeraldsen
11:20am Katelyn Ellis
11:27am Katelyn Ellis and Jamison Ellis
11:30am Katelyn Ellis and Karlee Eck
11:34am Olivia Ellis and Sabrina Ellis
11:37am Joey Eck
11:41am Jordan Wakefield
11:44am Sabrina Ellis
11:51am Rachel Wakefield and Katy Larson
11:54am Taylor Griffiths and Rachel Larson
11:57am Tate Conley
12:00pm Spencer Conley
12:04pm Kaytlyn Pratt
12:08pm Danielle Jeraldsen
12:11pm Katyrra Peck
12:16pm Katyrra Peck and Paul Spendlove
12:19pm Mo Baldwin
12:26pm Brenda Robb
12:32pm Isaac Larsen
12:35pm Rachel Larsen

NON COMPETITION SCHEDULE: (ROOM 101)

PLAYING PERFORMER NAME
8:45 Ashley Jackman
8:48 Joshua Jackman
8:51 Tyler Jackman