Skip to main content

Supplemental Instruction Schedule

Course Course Time Instructor SI Leader Session Times and Places
BIOL 1010.001 MWF 8:30-9:20 Mallory Hagadorn Lexi Phillips T 6:30-7:20 (ENGR 101)
Th 5:30-6:20 (ENGR 201)
BIOL 1010.002 MWF 11:30-12:20 Jen Burbank Shandon Poulson M 6:00-6:50 (MAIN 225)
W 8:00-8:50 (MAIN 225)
BIOL 1010.003 TR 1:30-2:45 Jen Burbank Jaden Salas T 6:30-7:20 (MAIN 
Th 7:30-8:20 (MAIN 121)
BIOL 1620.001 MWF 9:30-10:20 Frank Messina Parker Webber M 5:00-5:50 (VSB 130)
W 5:00-5:50 (VSB 130)
BIOL 1620.002 MWF 10:30-11:20 Frank Messina Hillary Ihrig T 7:30-8:20 (MAIN 201)
Th 6:30-7:20 (ENGR 103)
BIOL 2320.001 MWF 2:30-3:20 Andy Anderson Jeremy Oliphant M 4:30-5:20 (ENGR 203)
Th 5:30-6:20 (ENGR 103)
BIOL 2420.001  TR 10:30-11:45 Brett Adams Bjorn Rodgriguez T 7:30-8:20 (WIDT 007)
Th 7:30-8:20 (EDUC 131)
BIOL 4600.001 MTWF 3:30-4:20 Andy Anderson Adam Allen M 6:00-6:50 (WIDT 007)
W 6:00-6:50 (WIDT 007)
CHEM 1010.001 MWF 2:30-3:20 Douglas Harris Coulton Hirschi T 6:30-7:20 (ENGR 203)
Th 4:30-5:20 (ENGR 201)
CHEM 1010.002 MWF 1:30-2:20 Kayla Lee TJ Burton M 5:00-5:50 (WIDT 007)
W 5:00-5:50 (WIDT 007)
CHEM 1110.001 MWF(T) 9:30-10:20 (4:00-4:50) Douglas Harris Sara Trickett M 5:00-5:50 (LSB 133)
W 5:00-5:50 (LSB 133)
 CHEM 1120.001 MWF(Th) 12:30-1:20 (4:30-5:20) Shawn Miller  Kenyon Mitchell M 6:00-6:50 (VSB 130)
W 6:00-6:50 (VSB 130)
CHEM
1210.001
MWF 10:30-11:20 Shawn Miller Saul Gonzalez T 7:30-8:20 (ENGR 101)
Th 4:30-5:20 (ENGR 101)
CHEM
1220.001
MWF 8:30-9:20 Melissa Kofoed Annalee Hovinga T 7:30-8:20 (MAIN 115)
Th 6:30-7:20 (MAIN 121)
CHEM 2320.001 MWF(R) 10:30-11:20(3:30-4:20) Bradley Davidson Porter Ellis T 7:30-8:20 (ENGR 203)
Th 6:30-7:20 (ENGR 201)
ECN
1500.001
MWF 8:30-9:20 Tyler Bowles Heber Jenson T 6:30-7:20 (HH 220)
Th 6:30-7:20 (HH 3:20)
ECN 1500.002 TR 7:30-8:45 Randy Simmons Andrew Withers W 5:00-5:50 (HH 226)
Th 4:30-5:20 (HH 3:20)
ECN 1500.005 TR 9:00-10:15 Randy Simmons  Caleb Peterson  T 7:30-8:20 (HH 220)
Th 7:30-8:20 (HH 320)
PHYS 
2120.001
TR 1:30-2:45 Tonya Triplett Lydia Neeley T 6:30-7:20 (HPER 110)
Th 5:30-6:20 (HPER 110)
POLS
1100.001
MWF 10:30-11:20 Joshua Ryan Harmony Juracan M 6:00-6:50 (ENGR 203)
Th 5:30-6:20 (EDUC 131)
POLS 1100.002 MWF 11:30-12:20 Mike Lyons Kylee Bell M 7:00-7:50 (MAIN 225)
W 7:00-7:50 (MAIN 225)
PSY
1010.001
MWF 9:30-10:20 Kathryn Sperry Morgan Cavey T 6:30-7:20 (MAIN 115)
Th 5:30-6:20 (MAIN 121)
PSY 1010.002 MWF 11:30-12:20 Jay Hinnenkamp Jonah Hickman M 5:00-5:50 (EBB 216)
W 5:00-5:50 (EBB 216)
PSY 1010.003 TR 1:30-2:45 Christopher Warren Michelle Christian M 5:00-5:50 (MAIN 225)
T 7:30-8:20 (MAIN 225)
SOC 
1010.001
MWF 9:30-10:20 Jason Leiker Emma heath M 6:00-6:50 (HH 226)
W 6:00-6:50 (HH 226)
SOC 1010.002 MWF 11:30-12:20 Jason Leiker Kailei Foltmer M 5:00-5:50 (HH 226)
W 5:30-6:20 (HH 320)
USU 1300.002 TR 10:30-11:45 Peter Crosby Jeremy Shaw T 6:30-7:20 (MAIN 201)
Th 4:30-5:20 (MAIN 121)