USU Faculty Awards Ceremony

First Annual USU Faculty Awards Ceremony

On Tuesday, March 30, 2021, The Office of the Executive Vice President and Provost and the Office of Research held the first annual USU Faculty Awards Ceremony to recognize faculty members’ accomplishments during the past year. The awards ceremony recognized all USU faculty awards that were previously announced at the Robins Awards, Research Week and other events.

Watch the Event

Awards Recognized at the Ceremony

The USU Faculty Awards Ceremony included recognitions for the following awards:

Nominees:
  • Tal Avgar, Wildland Resources, S.J. & Jessie E. Quinney College of Natural Resources
  • Joanie Hevel, Chemistry and Biochemistry, College of Science
  • Breanne Litts, Instructional Technology and Learning Sciences, Emma Eccles Jones College of Education and Human Services
  • Charles Miller, Biological Engineering, College of Engineering
  • Kaitlin Phillips, Languages, Philosophy and Communication Studies, College of Humanities and Social Sciences
  • Alexander Romney, Marketing and Strategy, Jon M. Huntsman School of Business
  • Tyson Sorensen, School of Applied Sciences, Technology and Education, College of Agriculture and Applied Sciences
  • Raymond Veon, Art and Design, Caine College of the Arts

Nominees:
  • Brian Champagne, Journalism and Communication, College of Humanities and Social Sciences
  • Brian Mark Crookston, Civil and Environmental Engineering, College of Engineering
  • Shana Geffeney, Biology, College of Science
  • Edward Hammill, Watershed Sciences, S.J. & Jessie E. Quinney College of Natural Resources
  • David Law, Human Development and Family Studies, Emma Eccles Jones College of Education and Human Services
  • Amanda Lee, Art and Design, Caine College of the Arts
  • Lianne Daniels Wappett, Data Analytics and Information Systems, Jon M. Huntsman School of Business
  • Andreas "Baron" Wesemann, Aviation and Technical Education, College of Agriculture and Applied Sciences

Nominees:
  • Ryan Berke, Mechanical and Aerospace Engineering, College of Engineering
  • Janice Brahney, Watershed Sciences, S.J. & Jessie E. Quinney College of Natural Resources
  • Jody Clark-Midura, Instructional Technology and Learning Sciences, Emma Eccles Jones College of Education and Human Services
  • Kynda Curtis, Applied Economics, College of Agriculture and Applied Sciences
  • JR Dennison, Physics, College of Science
  • Yong Seog Kim, Management Information Systems, Jon M. Huntsman School of Business
  • Colleen O'Neill, History, College of Humanities and Social Sciences
  • Cahill Smith, Music, Caine College of the Arts

Nominees:
  • Joanna Endter-Wada, Environment and Society, S.J. & Jessie E. Quinney College of Natural Resources
  • Scott L. Hunsaker, School of Teacher Education and Leadership, Emma Eccles Jones College of Education and Human Services
  • Joyce Kinkead, English, College of Humanities and Social Sciences
  • Stacey MacArthur, Extension Youth Programs, USU Extension
  • Lawrence Neil Martin Jr., Music, Caine College of the Arts
  • David Peak, Physics, College of Science
  • Melissa Scheaffer, Engineering Education, College of Engineering
  • Denise Stewardson, Applied Sciences, Technology and Education, College of Agriculture and Applied Sciences
  • Zsolt Ugray, Data Analytics and Information Systems, Jon M. Huntsman School of Business

Nominees:
  • Todd Griffith, Economics and Finance, Jon M. Huntsman School of Business
  • Karen Kapheim, Biology, College of Science
  • Candi Carter Olsen, Journalism and Communication, College of Humanities and Social Sciences
  • James Lutz, Wildland Resources, S.J. & Jessie E. Quinney College of Natural Resources
  • Irina Polejaeva, Animal, Dairy and Veterinary Sciences, College of Agriculture and Applied Sciences
  • Mimi Recker, Instructional Technology and Learning Sciences, Emma Eccles Jones College of Education and Human Services
  • Fazilat Soukhakian, Art and Design, Caine College of the Arts
  • Regan Zane, Electrical and Computer Engineering, College of Engineering

Nominees:
  • Sara Bakker, Music, Caine College of the Arts
  • Michael Christiansen, Chemistry and Biochemistry, College of Science
  • Mark Chynoweth, Wildland Resources, S.J. & Jessie E. Quinney College of Natural Resources
  • Bret D. Crane, Marketing and Strategy, Jon M. Huntsman School of Business
  • Jackson Graham, Mechanical and Aerospace Engineering, College of Engineering
  • Jeannie L. Johnson, Political Science, College of Humanities and Social Sciences
  • Kimberly H. Lott, School of Teacher Education and Leadership, Emma Eccles Jones College of Education and Human Services
  • Heloisa Rutigliano, Animal, Dairy and Veterinary Sciences, College of Agriculture and Applied Sciences

  • Kathleen Riggs, Home and Community, USU Extension

  • Ronald Sims, Biological Engineering, College of Engineering

Nominees:
  • Mark Brunson, Environment and Society, S.J. & Jessie E. Quinney College of Natural Resources
  • R. Ryan Dupont, Civil and Environmental Engineering, College of Engineering
  • Steve Hawks, Kinesiology and Health Science, Emma Eccles Jones College of Education and Human Services
  • Alvan C. Hengge, Chemistry and Biochemistry, College of Science
  • Randy T. Simmons, Economics and Finance, Jon M. Huntsman School of Business

Review Faculty Awards for all award information, deadlines, and nomination process

Contact Information

For questions about the Office of the Provost Awards:

Andi McCabe(andi.mccabe@usu.edu; 797-1121)
Michele Hillard(michele.hillard@usu.edu; 797-0121)

For questions about the Office of Research Awards:

Teresa Seeholzer(teresa.seeholzer@usu.edu; 797-1180)
Anna McEntire(anna.mcentire@usu.edu; 797-7631)