Undergraduate Teaching Fellow Of The Year Awards

Every year each college/unit selects one top performing Undergraduate Teaching Fellow of the Year to recieve this award. The application and selection process varies by college/unit. Winners are contacted by the Provost's Office in early to mid-March. Students selected as the Undergraduate Teaching Fellow of the Year are recognized at a luncheon held at the end of spring semester. Faculty mentors of each UTF of the Year and college/unit representatives are also invited to attend the awards luncheon. 


2021-2022 Award Recipients

List of 2018-2019 UTF Awards.
Unit UTF Faculty Mentor(s)
College of Agriculture and Applied Sciences Kristin Field Lacee Boschetto
Caine College of the Arts Julia Stowell Sara Bakker, Chilali Hugo
Jon M. Huntsman School of Business Matt Nelson Sterling Bone
Emma Eccles Jones College of Education and Human Services Jenny Le Kaitlin Bundock
College of Engineering Cody Robinson Oenardi Lawanto
College of Humanities and Social Sciences Jessica Swasey Jessica Rivera-Mueller
S.J. & Jessie E. Quinney College of Natural Resources Cole Walton Andrew Kulmatiski
College of Science Ayzia Ford Robert Alumbaugh
Honors Program Jonah Carlson Julia Gossard
Libraries Makenzie Boatright Rachel Wishkoski



2021 UTF of the Year Virtual Award Ceremony
2020-2021 Award Recipients
UTF of Year Collage

List of 2020-2021 UTF Awards.
Unit UTF Faculty Mentor(s)
College of Agriculture and Applied Sciences Bailey Ann Johnson David Anderson
Caine College of the Arts Kirsten Barker Lauren Hunt
Jon M. Huntsman School of Business Morgan Hendricks Brad Lindsey
Emma Eccles Jones College of Education and Human Services Connor Morrision Emma Mecham
College of Engineering Landry Schvaneveldt Angela Minichiello
College of Humanities and Social Sciences Keeley Doyle Moises Diaz
S.J. & Jessie E. Quinney College of Natural Resources Claire Tempest Doug Ramsey
S.J. & Jessie E. Quinney College of Natural Resources Amanda Mast Karen Mock
College of Science Porter Ellis Nick Dickenson
Honors Program Keith Wilson Julia Gossard
Libraries McKenzie Wood Jennifer Duncan



2019-2020 Award Recipients

List of 2019-2020 UTF Awards.
Unit UTF Faculty Mentor(s)
College of Agriculture and Applied Sciences Sarah Bayles Alexis Sweat
Caine College of the Arts Erin  Huld Emily Ezola and Sarah Hamatake
Jon M. Huntsman School of Business Charity Parkinson Devon Erickson
Emma Eccles Jones College of Education and Human Services Madison Morgan Stephanie Knolhoff
College of Engineering Leslie Brown Angela Minichiello
College of Humanities and Social Sciences Kelly Haws Clair Canfield
S.J. & Jessie E. Quinney College of Natural Resources Tyler Hatch Shannon Belmont
College of Science Randi Rasmussen Blair Larsen
Honors Program Michael Herron Tim Chenette
Libraries Maddie Thomas Pamela Martin


2018-2019 Award Recipients

2018-2019 Outstanding Undergraduate Teaching Fellow Award Recipients

List of 2018-2019 UTF Awards.
Unit UTF Faculty Mentor(s)
College of Agriculture and Applied Sciences Jessica Gough Heidi Wengreen & Marlene Graf
Caine College of the Arts Emily Wood Dr. Timothy Chenette
Jon M. Huntsman School of Business Levi Gates Dr. Magno Queiroz
Emma Eccles Jones College of Education and Human Services Molly Tiev Summer Gunn
College of Engineering Nathan Andersen Dr. Oenardi Lawanto
College of Humanities and Social Sciences Carsyn Endres Clair Canfield
S.J. & Jessie E. Quinney College of Natural Resources Delaney Phariss Dr. Andrew Kulmatiski
College of Science Hannah Demler Dr. Nicholas Dickenson
Honors Program Yana Bogoev Dennise Gackstetter
Libraries Luke White Ms. Pamela Martin

2017-2018 Award Recipients

2017-2018 Outstanding Undergraduate Teaching Fellow Award Recipients

List of 2017-2018 UTF Awards.
Unit UTF Faculty Mentor(s)
College of Agriculture and Applied Sciences Savannah Callahan Dr. Lyle McNeal
Caine College of the Arts Stormy Knaak Dr. Matt Omasta
Jon M. Huntsman School of Business Kemerey Thompson Dr. TJ Bond & Dr. Alan Stephens
Emma Eccles Jones College of Education and Human Services RJ Risueno Dr. Sonia Manuel-Dupont
College of Engineering Bethany Jensen &
Ian Wadsworth
Dr. Bethany Neilson
College of Humanities and Social Sciences Lindsey Marchant Dr. Thomas Terry
S.J. & Jessie E. Quinney College of Natural Resources Stephen Lytle Dr. Nat Frazer
College of Science Tanner Nielsen Dr. Jason Leiker
Honors Program Frankie Urrutia-Smith Dr. Julia Gossard
Libraries Simon Barth Ms. Pamela Martin

2016-2017 Award Recipients

List of 2016-2017 UTF Awards.
Unit UTF Faculty Mentor(s)
College of Agriculture and Applied Sciences Josie Iroz Ms. Stacy Bevan
Caine College of the Arts Kimberly Lamping Dr. Matt Omasta
Jon M. Huntsman School of Business Jameson Kelley Dr. Zsolt Ugray
Emma Eccles Jones College of Education and Human Services Collin Olsen Dr. Sonia Manuel-Dupont
College of Engineering Matthew Potter Dr. Oenardi Lawanto
College of Humanities and Social Sciences Cody Patton Dr. Julia Gossard
S.J. & Jessie E. Quinney College of Natural Resources Elizabeth Winters Dr. Kari Veblan
College of Science Mikaela Pulsipher Dr. Carol Dehler
Honors Program Silvia Smith Dr. Joyce Kinkead
Libraries Nathalie de la Cruz Aquino Ms. Pamela Martin

2015-2016 Award Recipients

List of 2015-2016 UTF Awards.
Unit UTF Faculty Mentor(s)
College of Agriculture and Applied Sciences Nichole Littlefield Ms. Stacy Bevan
Caine College of the Arts Cameron Mumford Dr. Matt Omasta
Jon M. Huntsman School of Business Danny Gillespie Dr. Anna Brown
Emma Eccles Jones College of Education and Human Services Kristy M. Lambert Dr. Cindy D. Jones
College of Engineering Jose Campos Dr. Idalis Villanueva
College of Humanities and Social Sciences Madison D. Maners Dr. Thomas Terry
S.J. & Jessie E. Quinney College of Natural Resources Timothy Beach Dr.Peter Howe
College of Science Jamie L. Burgess Dr. Nick Dickenson
Honors Program Erica Hawvermale Dr. James Sanders
Libraries Elizabeth Joan Cropper Mr. Clint Pumphrey

2014-2015 Award Recipients

List of 2014-2015 UTF Awards.
Unit UTF Faculty Mentor(s)
College of Agriculture and Applied Sciences Cami Lowder Dr. Jennifer MacAdam
Jon M. Huntsman School of Business

The School of Business had two UTF award recipients this year, each with their respective Faculty Mentors

Bree Arnold


Rachel Ward

Dr. Sterling Bone


Dr. Shannon Peterson
Emma Eccles Jones College of Education and Human Services Janell Amely Dr. Debbie Fields
College of Engineering Andrew Latham Dr. Idalis Villanueva
College of Humanities and Social Sciences Shiree Ryan Mr. Moises Diaz
S.J. & Jessie E. Quinney College of Natural Resources Konnon Smith Dr. Kari Veblen
College of Science Jill Montgomery Ms. Blair Larsen
Caine College of the Arts Megan Cook Ms. Sarah Urquhart
Honors Program Jacob Blotter Dr. David Peak
Libraries LaCretia Burgess Ms. Pamela Martin

2013-2014 Award Recipients

List of 2013-2014 UTF Awards.
Unit UTF Faculty Mentor(s)
College of Agriculture and Applied Sciences Alisha Lamb Dr. Betty Murri
Jon M. Huntsman School of Business Chad Williams Dr. David Olsen
Emma Eccles Jones College of Education and Human Services Tiffani Winger Dr. Sonia Manuel-Dupont
College of Engineering Alan Michael Edlund Dr. Oenardi Lawanto
College of Humanities and Social Sciences Abigail Fritz Dr. Harrison Kleiner
S.J. & Jessie E. Quinney College of Natural Resources Cody Butler Dr. Chris Call
College of Science Makda Gebre Dr. Andy Anderson
Caine College of the Arts BrookLynne Sanders Dr. Alexa Sand
Honors Program Brandi Jensen Allred Dr. Jim Evans & Dr. Paul Rogers
Libraries Manuel de Jesus Pichardo Marcano Ms. Pamela Martin

2012-2013 Award Recipients

List of 2012-2013 UTF Awards.
Unit UTF Faculty Mentor(s)
College of Agriculture and Applied Sciences Colby Smith Dr. Michael Pate
Jon M. Huntsman School of Business Michael Burnham Dr. Shannon Peterson
Emma Eccles Jones College of Education and Human Services Jamie Felix Dr. Sonia Manuel-Dupont
College of Engineering Howard Cordingly Dr. Laurie McNeill
College of Humanities and Social Sciences Dallin Webb Ms. Andrea Birkby
S.J. & Jessie E. Quinney College of Natural Resources Clayton Handy Dr. Christopher Call
College of Science Curtis Steinfeldt Dr. Andy Anderson
Caine College of the Arts Kyle McKenna Mr. Dennis Hirst
Honors Program Andrea Decker Dr. Carol McNamara
Libraries Eliana Fernandez Ms. Pamela Martin

2011-2012 Award Recipients

List of 2011-2012 UTF Awards.
Unit UTF Faculty Mentor(s)
College of Agriculture Boyd Anderson Dr. Michael Pate
Jon M. Huntsman School of Business Kyle Austin Call Dr. Daniel Holland
Emma Eccles Jones College of Education and Human Services Scarlett Rowbury Dr. Jean Lown
College of Engineering Melina Santos Vanderlinder Dr. Laurie McNeill
College of Humanities and Social Sciences Briana Bowen Dr. Michael Lyons
College of Natural Resources Cari Forsgren Dr. Fee Busby
College of Science Britain L. Parrish Dr. Andy Anderson
Caine College of the Arts Katherine Park Dr. David Wall
Honors Program Amele Welliver Dr. Nancy Hills
Library Sophia Ochoa Dr. Sandra Weingart

2010-2011 Award Recipients

List of 2010-2011 UTF Awards.
Unit UTF Faculty Mentor(s)
College of Agriculture Miriam Fellows Dr. Brian Warnick
Jon M. Huntsman School of Business Derek Kent Dr. Stacey Hills
Emma Eccles Jones College of Education and Human Services Chalese Buttars Dr. Sonja Manuel-Dupont
College of Engineering Allia Abu-Ramaileh Dr. Laurie McNeill
College of Humanities, Arts and Social Sciences Rebecca Richards Dr. Susan Shapiro & Dr. Mark Damen
College of Natural Resources Hannah Moore Dr. Phaedra Budy
College of Science Claire Adams Dr. Paul Wolf
Honors Program Sara Hegsted Dr. Nancy Hills
Library Carlie Stevens Dr. Sandra Weingart

2009-2010 Award Recipients

List of 2009-2010 UTF Awards.
Unit UTF Faculty Mentor(s)
College of Agriculture Jennifer Christensen Dr. Julie Wheeler
Jon M. Huntsman School of Business Stacey Rindlisbacher Dr. David Olsen
Emma Eccles Jones College of Education and Human Services Tasha Falslev Dr. Elizabeth Fauth
College of Engineering Ashleigh Restad Dr. Laurie McNeill
College of Humanities, Arts and Social Sciences Sarah Fassmann Dr. Dan McInerney
College of Natural Resources Chase Lamborn Dr. Miriam Wyman
College of Science Sarah Bastian Dr. Joan Hevel
Honors Program Jylisa Doney Dr. Ann Austin
Library Jean Carlos Guzmán Pujols Dr. Sandra Weingart

2008-2009 Award Recipients

List of 2008-2009 UTF Awards.
Unit UTF Faculty Mentor(s)
College of Agriculture Kathryn Christensen Dr. Lindsey Shirley
Jon M. Huntsman School of Business Diana Allen Dr. David Olsen
Emma Eccles Jones College of Education and Human Services Bryce King Dr. Mark Roark
College of Engineering Scott Murphy Dr. Laurie McNeill
College of Humanities, Arts and Social Sciences Elise Doney Dr. Shane Graham
College of Natural Resources Kelly Sivy Dr. Eugene Schupp
College of Science Braden Parker Dr. Andy Anderson
Honors Program Leah Whitchurch Dr. Nick Eastmond
Library Lia Inoa Dr. Sandra Weingart

2007-2008 Award Recipients

List of 2007-2008 UTF Awards.
Unit UTF Faculty Mentor(s)
ollege of Agriculture Katie N. Brown Dr. Heidi Wengreen
Jon M. Huntsman School of Business Jesse Olsen Dr. Stacey Hills
Emma Eccles Jones College of Education and Human Services Ellen O'Hara Dr. Jan Kelley-King
College of Engineering Emyrei Reese Dr. Ryan DuPont
College of Humanities, Arts and Social Sciences Jed Broberg Dr. Mark Damen
College of Natural Resources Dustin Ranglack Dr. Mark Brunson
College of Science Justin Peterson Dr. Andy Anderson
Honors Program Tasha Falslev Dr. Ann Austin
Library Benjamin Johnson Dr. Sandra Weingart

2006-2007 Award Recipients

List of 2006-2007 UTF Awards.
Unit UTF Faculty Mentor(s)
College of Agriculture Jennifer Nielson Dr. Betty Murri
Emma Eccles Jones College of Education and Human Services Autumn Newson Dr. Sonia Manuel-Dupont
College of Engineering Andrew Hall Drs. Laurie McNeill & Sonia Manuel-Dupont
College of Humanities, Arts and Social Sciences Diane Lewis Drs. Ted Pease & Jeremy Gordon
College of Natural Resources Ben Abbott Dr. Ann Knowlton
College of Science Chad Dallon Dr. Andy Anderson

2005-2006 Award Recipients

List of 2005-2006 UTF Awards.
Unit UTF Faculty Mentor(s)
College of Business Dustin Thomas Dr. Stacey Hills
Emma Eccles Jones College of Education and Human Services Katie Bastian Dr. Scot Allgood
College of Engineering Amber Spackman Dr. Laurie McNeill
College of Humanities, Arts and Social Sciences Kelsey Bushman two faculty members
College of Natural Resources Sarah Redd Dr. Todd Crowl
College of Science Kevin Isakson Dr. Andy Anderson